Artists at Risk

W 2020 roku Nośna dołączyła do międzynarodowej sieci Artists at Risk (AR), której operatorką jest helsińska organizacja Perpetuum Mobile organizując rezydencję sudańskiej reżyserki, Razan Hashim Rahama.

Sieć Artists at Risk (AR) jest pierwszą inicjatywą, która wypełnia lukę dla przedstawicieli sztuk wizualnych, którzy zamieszkując tereny o trudnej sytuacji geopolitycznej, nie wchodzą w zakres i nie mogą liczyć na wsparcie organizacji takich jak PEN (pisarze i dziennikarze), SafeMuse / FreeMUSE (muzycy) czy Scholars at Risk (naukowcy i badacze). Artyści wizualni, których status uznaje się za zagrożony, są tym samym grupą docelową inicjatywy AR, dla których w ramach sieci opracowuje się rezydencje, zapewniając wsparcie finansowe, prawne i psychologiczne przy jednoczesnym tworzeniu szerszych ram kuratorskich dla ich pracy artystycznej. W radzie nadzorczej Artsts at Risk zasiadają m.in. Maria Alyokhina (rosyjska artystka i aktywistka, członkini zespołu Pussy Riot), Helge Lunde (dyrektor wykonawczy ICORN), Hrag Vartanian (krytyk, kurator, redaktor naczelny Hyperallergic.com), Julie Trebault (PEN America).

W 2020 roku Fundacja Nośna zorganizowała rezydencję artystyczną on-line sudańskiej reżyserki i scenarzystki Razan Hashim Rahamy. Rezydencja przyjęła formę stypendium dzięki któremu Razan Hashim mogła skupić się na tworzeniu idei i założeń do jej pierwszego pełnometrażowego filmu, który planuje stworzyć w przeciągu najbliższych czterech lat.

Razan Hashim Rahama – sudańska reżyserka i scenarzystka. Jej pierwszy krótkometrażowy film, „School’s Road” (2012), był wielokrotnie pokazywany i nagradzany na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych co zainspirowało ją do podjęcia kariery filmowej. Dwa następne filmy również zdobyły międzynarodowe uznanie – „Green Voice” był wyświetlany podczas otwarcia Sudan Independent Film Festival 2018, a „Existence” zdobył nagrodę publiczności i nagrodę dla najlepszej aktorki w Międzynarodowej Nagrody Tiharqa w dziedzinie kina i sztuki. W 2013 roku Razan Rahama ukończyła farmację w Sudanie, w 2015 roku wyjechała z Sudanu do Polski i ukończyła studia magisterskie w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. 

Rezydencja Razan była współfinansowana przez Gminę Miejską Kraków w ramach zadania Artists at Risk – rezydencje dla prześladowanych praktyków sztuk wizualnych.

Więcej informacji: artistsatrisk.org/ar-krakow-at-nosna