Life o’ Banner – Igor Ponosov, Michał Linow, Brad Downey, Sasha Kurmaz | wystawa na CGW Krakers 2016

niedziela, 24.04.2016 | godz. 19:30
miejsce: ul. Dolnych Młynów 10

Przestrzeń i czas są najcenniejszym towarem współczesności. Zawłaszczaniem tej pierwszej zajmują się właściciele wielkich kapitałów, specjaliści ds. brandingu i reklamodawcy. Utowarowienie przestrzeni równa się nie tylko z jej zajęciem, ale przede wszystkim jest odwzorowaniem ideologii w jej najczystszej formie.

Wystawa Life o’ banner próbuje zmierzyć się z produktami marketingowców i zbadać idee powstałe w wyniku reflksji nad nimi. Na ekspozycji zostały zgromadzone prace Michała Linowa i Igora Ponosova (w kolaboracji z Bradem Downayem i Sashą Kurmazem) – artystów, którzy w swojej twórczości akcentują diametralnie różne elementy tego samego problemu. Linow trawestuje estetykę używaną przez kreatorów najbardziej rozpoznawalnych marek, manipuluje jej formą kontekstem. Ponosov skupia się na problemie „winylowania” miasta, zakrywania go wielkoformatowymi reklamami oraz imitującymi fasady budynków winylowymi płachtami. Jednym z najczęściej używanych materiałów przez Ponosova są elementy banerów, które artysta bez skrupułów wycina z przestrzeni miejskiej i nadaje im drugie, bardziej utylitarne życie.

Artyści:

IGOR PONOSOV – (ur. 1980 r., Moskwa) – artysta, aktywista miejski, kurator publicysta, autor i wydawca serii książek „Objects” na temat rosyjskiego steet artu. Redaktor web­platformy dla rosyjskich artystów i aktywistów www.partizaning.org. Współzałożyciel i ideolog maratonu miejskich interwencji „Dielaj sam”. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych oraz międzynarodowych festiwalach m.in. X São Paulo Architecture Biennale, Art­ovrag Festival (Rosja), SPACE: Architecture of Common (Kijów), COAL Prize Art and Environment (Francja)

MICHAŁ LINOW – (ur.1986, Gdańsk) – artysta i autor tekstów. W swojej praktyce artystycznej zajmuje się przede wszystkim sztuką postinternetową i urban artem.

BRAD DOWNEY – (ur. 1980 r. US) – amerykański artysta obecnie mieszka i pracuje w Berlinie. W swoich działaniach łączy film, rzeźbę, malarstwo i rysunek, jest także autorem instalacji, akcji, a także dyskretnych i dowcipnych interwencji w przestrzeni publicznej.

SASHA KURMAZ – (ur. 1986, Kijów) Ukraiński artysta pracujący w różnych mediach, przede wszystkim jednak zajmuje się fotografią i sztuką konceptualną w przestrzeni miejskiej. Uczestnik wielu międzynarodowych wystaw oraz stypendiów artystycznych.

Wystawa w ramach Cracow Gallery Weekend KRAKERS 2016.
Współpraca: Fundacja Tytano, Fundacja Bratniak, Sosm.pl

 

Skip to content