Laurence Philomène: no girls / no boys / no nothin’

Wernisaż: Saturday, May 18, 2018 // 7 p.m.
Czas trwania wystawy: 18/05–15/06
miejsce: Galeria Nośna, ul. Zabłocie 9a/9b, Kraków

Róże, pastele, żółcie, pomarańcze, turkusy. Pomiędzy bielą a czernią istnieje całe spektrum barw. Podobnie jest z płcią – obok tradycyjnego, binarnego podziału na kobiety i mężczyzn, funkcjonują tożsamości będące poza i ponad tym porządkiem. Wystawa no girls / no boys / no nothin’ jest pierwszą w Polsce prezentacją prac kanadyjskiej artystki Laurence Philomène, która dużą część swojej twórczej aktywności poświęciła na portretowanie osób sprzeciwiających się rozdziałowi na dwie przeciwstawne kategorie płciowe. Sama, będąc niebinarną osobą queer, odczuwa brak reprezentacji tej grupy w przestrzeni publicznej, mediach i sztukach wizualnych. Poprzez swoją sztukę oddaje więc głos tym, którzy lokują się poza biologicznymi identyfikacjami płciowymi – swoim bliskim, przyjaciołom i znajomym; ich ciałom i ich ekspresji.

Na wystawie zobaczymy najbardziej soczyste i nasycone barwami prace artystki. Jak podkreśla Philomène, to kolor jest jednym z kluczowych elementów jej fotografii. Dzięki niemu nie tylko zgrabnie manipuluje senno-kampowym klimatem zdjęcia, ale eksploruje także wpływ samego koloru na potencjał interpretacyjny obrazu, odnosząc się do dynamiki historycznych związków koloru i płci kulturowej.

Laurence Philomène – kanadyjska artystka wizualna, fotografka, kuratorka, reżyserka. Zajmuje się teorią koloru, queer i tożsamości płciowych. Wykształcona pod okiem Ivana Showa (Vogue) i Ramaa Mosley (Splendid & Co). Jedna z założycielek feministycznego kolektywu artystycznego The Coven, kuratorka Camp Gallery. Prace Philomène pokazywane były na całym świecie m.in. w Nowym Jorku, Tokio, Montrealu, Melbourne, Berlinie, Londynie. Określa się jako niebinarna osoba queer. Na co dzień mieszka i pracuje w Montrealu.

fot. Michalina Rolnik

Skip to content