Nigdy nie pozwól im siebie uciszyć. Głos kobiet i aktywizm graficzny – wykład Agaty Szydłowskiej

„Kto dochodzi do głosu i dlaczego, to jest jedyne pytanie”, napisała w swojej książce „I Love Dick” amerykańska pisarka i artystka, Chris Kraus. Mniej więcej w tym samym czasie (lata 90.) anarchofeministki związane z ruchem Riot Grrrls pisały na swoich drukach: „Nigdy nie pozwól im siebie uciszyć”. Kwestia kobiecego głosu, jego słyszalności, jego odrębności, jego obecności w przestrzeni publicznej, nie dotyczy jednak tylko literatury czy polityki. W procesie odnajdywania swojego głosu i czynienia go słyszalnym biorą udział także aktywistki uczestniczące w debacie publicznej za pomocą narzędzi projektowania graficznego: od projektantek i drukarek zrzeszonych wokół Women’s Building w San Francisco po kobiety walczące o prawa reprodukcyjne na ulicach polskich miast w ostatnich latach. Podczas wykładu zastanowimy się, czym jest kobiecy głos w aktywizmie graficznym i jak walczy on o słyszalność.

Agata Szydłowska – historyczka dizajnu, kuratorka, autorka i współautorka książek i artykułów na temat współczesnego projektowania graficznego w Polsce oraz jego historii. Absolwentka historii sztuki na UW, Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN, doktorka etnologii. Pracuje jako adiunktka w Katedrze Historii i Teorii Designu na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie.

Wykład towarzyszy wystawie Zrób to sama w Galerii Nośna i jest częścią cyklu Sztuka do rzeczy – design w Krakowie. Dofinansowano ze środków Miasta Kraków.

Skip to content