Ballady o lekkim zabarwieniu erotycznym – Kinga Michalska, Sasha Kurmaz

Sasha Kurmaz, Kinga Michalska
16/05/2017 – 04/06/2017
wernisaż: wtorek, 16/05/2017, godz. 19:00
Opcja, ul. Piłsudskiego 38, Kraków

W czasach, gdy ciało coraz częściej (i zupełnie zasadnie) postrzegane jest w perspektywie politycznego instrumentu, proponujemy wystawę wyznaczoną konwencją ironii, humoru i satyry, które można uznać za całkowicie uprawomocnione taktyki mówienia o seksualności i cielesności.

Tytułowa ballada jako gatunek łączący w sobie cechy liryki, epiki i dramatu oddaje to, co w fotografiach Kingi Michalskiej i Sashy Kurmaza widoczne najbardziej – emocjonalność, akcję, nastrojowość i narrację, czy to w znaczeniu wzajemnego oddziaływania prac na siebie, czy możliwego dialogu tworzącego się pomiędzy fotografią a oglądającym ją odbiorcą.

Nieprzypadkowo tytuł nawiązuje również do, emitowanego w 2003 r. w polskiej telewizji, popularnego serialu telewizyjnego “Ballada o lekkim zabarwieniu erotycznym”. O ile etyczny wymiar programu budzi zastrzeżenia, nie sposób odmówić mu przełomowej roli na polu publicznej debaty o seksualności. “Przyciągając publiczność większą niż Małysz” (za: Telemagazyn) serial przełamywał obowiązujące tabu na temat cielesności i życia intymnego, czyli tematyki, która nawet dzisiaj, kilkanaście lat później, budzi kontrowersje.

W końcu, tytułowa ballada stanowi intertekstualne odwołanie do Nan Goldin i serii jej prac „The Ballad of Sexual Dependency” – niemal 700 osobistych portretów, które dokumentują życie nowojorskiej i bostońskiej bohemy lat osiemdziesiątych. Ujęć szczerych, naturalnych, spontanicznych, niereżyserowanych, a u t e n t y c z n y c h; rozpoczynających nowy, wytyczony drogą tych epitetów, nurt w fotografii.

Wszystkie te konteksty towarzyszyły nam przy tworzeniu wystawy, która jest zbiorem zdjęć prezentujących postawę seks positive, afirmujących seks bez względu na preferencje zależne od społecznej akceptowalności. Każda z prac to indywidualna ballada artysty o seksualności i cielesności pozostającej poza społeczną i obyczajową kontrolą. Artyści łącząc erotyczną nastrojowość z naturalnością pokazują, że seksualność można przeżywać na wiele sposobów, a sam seks jest istotnym elementem życia.

Biogramy artystów

Kinga Michalska – artystka wizualna pracująca głównie z medium fotografii i wideo, a także aktywistka na rzecz wspólnoty LGBTQ. W swoich pracach porusza tematy marginalizowanych społeczności, tożsamości i płci. Tworzy prace zaangażowane społecznie, zorientowane na proces, inspirowane teorią intersekcjonalnego feminizmu. Ukończyła kulturoznawstwo na UW i fotografię w Warszawskiej Szkole Fotografii. Wystawiała swoje prace w Polsce i Kanadzie w wielu wystawach solowych i grupowych. Obecnie jest objęta mentoratem przez Paula Landon w ramach programu Diversite Artistique Montreal.

Sasha Kurmaz – ukraiński artysta pracujący w różnych mediach, przede wszystkim jednak zajmuje się fotografią i sztuką konceptualną w przestrzeni miejskiej. Uczestnik wielu międzynarodowych wystaw oraz stypendiów artystycznych.

Wydarzenie organizowane w ramach Festiwalu Queerowy Maj
(www.queerowymaj.orgQueerowy Maj FB)

Skip to content