Trigger Warning | Agata Jarosławiec

kuratorka: Dorota Majkowska-Szajer
czas trwania wystawy: 17.07–8.08.2021
otwarcie: sb, 17 lipca, 19.00
adres: ul. Zabłocie 9a/9b, Kraków
Doświadczenie chłopskiego pochodzenia i dorastania na prowincji podziela większość mieszkańców i mieszkanek naszego kraju, a jednak opowieść o nim wciąż stanowi margines oficjalnej historii. To opowieść o podległości, przemocy, strachu, biedzie i upokorzeniach, które były udziałem kolejnych pokoleń chłopów i chłopek. W ostatnich latach próbuje ją ubrać w słowa zyskujący coraz więcej uwagi nurt ludowej historii Polski. Agata Jarosławiec podąża własną drogą, odkrywając ślady międzypokoleniowej sztafety podporządkowania i zawłaszczenia osadzonych w ciele.
Łączność z tymi, których ciała przez wieki dyscyplinowano, oczekując od nich wydajności i uległości, artystka odkrywa we własnym przygarbieniu, wycofaniu, zażenowaniu. W sztuce odnajduje ścieżki terapii. Przełamuje wygodne schematy, by zaczerpnąć powietrza. Robi to, kiedy wykuwa w granicie swój gniew. Kiedy przytula kamienne pańszczyźniane krzyże. Kiedy próbuje wygrać swoją złość na instrumencie zbyt nieporęcznym, żeby go polubić, zbyt naznaczonym, by się z nim wkraść na salony. Kiedy eksperymentuje z formą i materią przypisywanymi wysokiej i tej gorszej kulturze. Wytrwale tworzy własną opowieść o sobie. Własnym głosem, własnym ciałem. W pojedynkę. Na własny rachunek.
Tytuł wystawy, „Trigger warning”, nawiązuje do ostrzeżeń, skierowanych do odbiorców komunikatów wizualnych. Przestrzega przed dyskomfortem, jaki może wywołać zetknięcie z obrazem, który – nawet jeśli sam w sobie nie jest drastyczny – może wywołać wspomnienie traumatycznych doświadczeń. Prace Agaty Jarosławiec mogą być bodźcem, który wyzwoli wyparte emocje. Mogą być też impulsem, który pozwoli się wreszcie od nich uwolnić.
Dorota Majkowska-Szajer
Agata Jarosławiec (ur. 1991 w Lubaczowie) – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz edukacji artystycznej na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Interesuje ją problem tożsamości oraz traumy zapisane w nieświadomości indywidualnej i zbiorowej. Uczestniczka 17. Przeglądu sztuki SURVIVAL we Wrocławiu (2019) oraz laureatka trzeciej nagrody w 19. edycji Artystycznej Podróż Hestii (2021).
Dorota Majkowska-Szajer – antropolożka kultury, kuratorka, redaktorka i autorka tekstów (dla dorosłych i dla dzieci). Publikowała m.in. w “Kontekstach”, “Znaku”, “Roczniku Antropologii Historii”. Pracuje w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.
Wystawa finansowana ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
Skip to content