Zanim skończy się wojna | Jan Jurczak

Pokłosia konfliktu we wschodniej Ukrainie

kuratorka: Grażyna Siedlecka

wernisaż: czwartek, 10.10.2019, godz. 19.00
wystawa czynna w każdy weekend do 27.10.2019
miejsce: Galeria Nośna, ul. Zabłocie 9a/9b, Kraków

Żyjemy w czasach pokoju. Lubimy myśleć o tym w ten sposób.

W kraju obok, w granicach Europy, od 5 lat toczy się wojna. Powolna, nudna i zapomniana. Za mało osób umiera, by zainteresowały się nią zachodnie media. Świat lubi mówić o śmierci, ale zapomina o tych, których śmierć nie dosięgnęła. Ponad 5 milionów ludzi ponosi ciężar tamtejszego konfliktu, 3,5 miliona potrzebuje pomocy humanitarnej. Najwrażliwszymi są kobiety, dzieci i starsi ludzie. Jurczak zaczął przyglądać się z bliska codziennemu życiu ludzi będących na granicy kilku światów: życia, wojny, miłości, śmierci, biedy i małych codziennych rzeczy.

Wystawa składać się będzie z kilku prac Janka: „Life Goes On” (2017–2018), „10 minut ciszy” (2019), oraz nowej wypowiedzi powstającej obecnie przy performatywnej współpracy z lokalną społecznością.

Jan Jurczak – fotograf urodzony w 1996 roku w Krakowie, obecnie student ITF w Opawie, ukończył kursy na kierunkach: fizjoterapii i socjologii. Ukraińskie zdjęcia dokumentujące codzienność przyfrontowych terenów realizował w latach 2017–2018. Po przerwie wrócił do współpracy z społecznościami żyjącymi w strefie konfliktu. Rozwijał swój projekt w ramach programu mentorskiego Sputnik Photos. Jego fotografie znalazły się w finałach konkursów m.in. Blowphoto Fuse Residency, ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie, World Press Photo Joop Swart Masterclass. „Life Goes On” jest jego pierwszą publikacją zrealizowaną w ramach sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie we współpracy z galerią PIX.HOUSE.

Wystawa współfinansowana ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Skip to content