Czy sztuka może promować społecznie ważne tematy?
Jednym z kluczowych wymiarów roli sztuki w ruchach (w przeciwieństwie do bardziej czysto instrumentalnych form kultury) jest krytyka i przekraczanie ideologii.
Teksty estetyczne są zawsze zarówno ideologiczne, jak i przekraczają ideologię, a ich rola w ruchach i wokół nich może polegać na przypominaniu aktywistom, którzy często pod presją walki politycznej są kuszeni do zajmowania ideologicznie redukcyjnych pozycji. Artywizm powinien być świadomy pełnej złożoności życia kulturalnego nie da się zredukować do żadnego systemu ideologicznego.
Czy sztuka ma moc wpływania na świadomość społeczną?
Formami kultury najbardziej centralnymi dla aktywizmu artystycznego były bez wątpienia muzyka i religia. Pieśni wolności, mobilizowały obie te formy. Muzyka od dawna była częścią ruchów praw obywatelskich. Te wydarzenia nadawały nowy poziom intensywności śpiewu piosenek, które obecnie są śpiewane na całym świecie.
Pieśni pojawiają się na spotkaniach, na pikietach, w marszach, w więzieniach… W historii były one często osadzone w bogatej kulturze kościelnej, a później w muzyce pop. Tworzyły sieć komunikacyjną ruchu, a także wyrażały jego „duszę (soul)”, łącząc ludzi w oporze wobec niesprawiedliwości.
Czy za pomocą artywizmu można wiele osiągnąć?
Ruchy społeczne – nieautoryzowane, nieoficjalne, antyinstytucjonalne, zbiorowe działania zwykłych obywateli próbujących zmienić swój świat – ukształtowały naszą politykę, naszą kulturę i naszą kulturę polityczną w takim stopniu, jak żadna inna pojedyncza siła. Studiowanie ruchów ma znaczenie, ponieważ odegrały one kluczową rolę w tworzeniu narodowej i światowej historii.Artywizm jest częścią ruchów społecznych.
Głównymi celami artywizmu są trendy w kulturze popularnej i subkultury, które nie przybierały bezpośrednio politycznej formy, nazywanej „kulturami ruchów społecznych”. Wiele prac z zakresu kulturoznawstwa oferowało błyskotliwe interpretacje tekstów kultury (filmów, programów telewizyjnych, muzyki pop czy mody), dzięki którym było możliwe osiągnięcie celów ruchów artystycznych.