Czym jest feministyczny aktywizm w sztuce?

Redakcja

19 stycznia, 2024
Sztuka- jak zwykło się mówić- nie ma granic, ani nie nakłada na nikogo z nas ograniczeń. Jednocześnie zwykło się mówić o „malarzach” a nie o „malarkach”. Można więc powiedzieć, że kobiety w sztuce niestety spełniają w dalszym ciągu rolę drugoplanową. Wiele mówi się bowiem o projektach graficznych, których autorami są mężczyźni, z kolei nie uwzględnia się tego, że panie również mogą trudnić się tym zawodem. Okazuje się, że wystawa Zrób To Sama-feministyczny aktywizm, pokazuje, że panie w sztuce mogą poradzić sobie równie dobrze, a nawet i lepiej.

Jakie są największe wyzwania stojące przed feministycznym aktywizmem?

Nie da się ukryć, że wystawa Zrób To Sama- feministyczny aktywizm rzuciła nieco inne światło na rolę kobiety w sztuce. Dzięki niej można było się przyglądać projektom graficznym wykonanym przez panie. Świat sztuki i grafiki zdominowany jest przez mężczyzn. Wobec tego największym wyzwaniem feministycznego aktywizmu jest promowanie kobiecej roli, co nie jest takie proste. W momencie kiedy to panowie zbierają większy poklask, feministyczny aktywizm próbuje wyciągnąć utalentowane kobiety z cienia, w którym tak długo tkwiły.

Co można zrobić by promować równość płci w sztuce?

Przede wszystkim promowanie równości płci w sztuce powinno wpisać się w standardy naszego społeczeństwa. By promować feministyczny aktywizm warto przede wszystkim dołączyć do ruchu i aktywnie brać udział w działaniach na rzecz promowania równości płci w sztuce. Warto pokazać, że kobiety również mają w tej dziedzinie wiele do powiedzenia.

Jak zacząć działać w ramach feministycznego aktywizmu?

Feministyczny aktywizm to ruch, do którego można dołączyć w każdej chwili i rozpocząć aktywne działania promujące równość płci w sztuce. Warto aktywnie wspierać kobiecą twórczość i z dumą prezentować jej zadziwiająco dobre efekty. Panie w sztuce jeszcze nie powiedziały bowiem ostatniego słowa i z pewnością- przy odrobinie pomocy i promocji- nie raz nas zaskoczą swoimi dziełami i twórczością. Warto je więc efektywnie wspierać!

Polecane: