Młoda Sztuka stała się niezwykle ważna na polskim rynku sztuki. Dzięki niej udaje się zrealizować cel skutecznej promocji młodych, początkujących twórców. Za sprawą aukcji wystawianych przez Młodą Sztukę, prace zyskują szersze grono odbiorców, dlatego stawianie swoich pierwszych kroków po rynku artystycznym jest znacznie prostsze. Kolejnym ważnym celem jest promowanie kolekcjonerstwa w Polsce.
Młoda sztuka otwiera więc rynek dla młodych artystów, którzy mogą spróbować swoich sił, niezależnie od swojego doświadczenia. Nie ma też barier uczestnictwa w aukcjach, które wcześniej były otwarte tylko dla doświadczonych kolekcjonerów.
Młoda sztuka w Polsce — ciekawe projekty
Na uwagę zasługuje „Libertatis quaerendae”, praca Katarzyny Orońskiej, która zastosowała tu swoją charakterystyczną bajkową stylistykę. Ciekawym projektem jest też portret w wykonaniu Pawła Porady „Zamyślona”, który został wykonany w graficznej stylistyce, typowej dla tego artysty. Z kolei praca, której autorem jest Romuald Musiolik, nosi tytuł „Drzewo migdałowe”. Inspirował się on tematami z fotografii i pejzaży miejskich. Projekty celowo nie mają zaznaczonych wyraźnych sylwetek i kształtów, co pobudza wyobraźnię odbiorcy.
Młoda sztuka w Polsce — nowe nazwiska
Jeśli chodzi o nowe nazwiska w młodej sztuce, warto wspomnieć, że w lutym 2022 roku nowym liderek Kompasu Młodej Sztuki został Łukasz Patelczyk, który w 2021 został laureatem. Choć w rankingu po raz pierwszy znalazł się już w roku 2016, zajmując 21 miejsce. Obecnie jego nazwisko poznało jeszcze szersze grono odbiorców.
Młoda sztuka w Polsce — dlaczego warto się nią interesować?
Młodą sztuką warto się zainteresować ze względu na cele, jakie pełni na polskim rynku sztuki. Przede wszystkim promuje początkujących artystów, którzy wcześniej mieli trudniej z wejściem na artystyczny rynek. Ponadto propagują w naszym kraju wartościowe kolekcjonerstwo. Nie mniej istotny jest fakt, że na aukcjach można kupić dzieła w bardziej okazyjnej cenie.